Codzieność

Poradnik dobrej żony

Tak się stało, że w święta na szybko „przeleciałam” posty na Facebooku. Natrafiłam na dosyć ciekawy a zarazem kontrowersyjny fragment książki.‘The Good wife’s guide’ czyli Poradnik dobrej żony został zamieszczony w podręczniku (Housekeeping Monthly) gospodarstwo domowe. W roku 1995r książka miała trafić do młodych dziewcząt i mówiła, jak ma się zachować dobra żona i co ma robić by zadowolić męża.

Poradnik dobrej żony.

 1. Przygotuj obiad. Zaplanuj go wcześniej, nawet poprzedniego wieczora, tak by potrawa czekała na jego przyjście. W ten sposób dajesz mu znać, że myślałaś o nim i przejmujesz się jego potrzebami. Mężczyzna jest głodny, kiedy wraca do domu i  perspektywa dobrego posiłku (zwłaszcza jego ulubionego dania) to część niezbędnego ciepłego powitania.
 2. Przygotuj się. Odpocznij 15 minut, byś była odświeżona na jego przyjście. Popraw makijaż, zawiąż wstążkę na włosach i zadbaj, abyś wyglądała promiennie. Pamiętaj, że on wraca z pracy, gdzie przez cały dzień patrzył na zmęczonych ludzi.
 3. Bądź trochę bardziej radosna i interesująca dla niego. Coś  musi rozświetlić jego nudny dzień-to twój obowiązek.
 4. Posprzątaj. Przed jego przyjściem ogarnij wzrokiem główną część mieszkania.
 5. Pozbieraj podręczniki, zabawki, papiery itp. i odkurz stoły.
 6. W czasie zimnych miesięcy powinnaś rozpalić ogień w kominku, by on mógł się zrelaksować. Twój mąż poczuje, że jest w raju, w świątyni odpoczynku i porządku, co tobie również polepszy samopoczucie. Przecież dbanie o jego komfort przyniesie ci ogromna satysfakcję.
 7. Przygotuj dzieci. Przeznacz kilka minut, by umyć im ręce i buzie (jeżeli są małe), uczesać włosy i jeżeli to konieczne, przebrać je. To małe skarby i on chce zobaczyć je w tej roli. Na czas jego przyjścia wyeliminuj hałas zmywarki, suszarki i odkurzacza. Zachęć dzieci, by były cicho.
 8. Uciesz się, że go widzisz.
 9. Powitaj go ciepłym uśmiechem, niech twoje pragnienie uciszenia go będzie szczere.
 10. Wysłuchaj go. Być może masz wiele ważnych rzeczy, o których chcesz mu opowiedzieć, ale moment jego przyjścia nie jest właściwy. Niech mówi pierwszy-pamiętaj, jego tematy konwersacji są ważniejsze niż twoje.
 11. Spraw, by ten wieczór był tylko dla niego. Nigdy nie narzekaj, gdy wróci do domu późno lub wychodzi na kolacje, lub w inne miejsce bez Ciebie. Spróbuj zrozumieć, że żyje w świecie napięć i stresu.
 12. Twój cel: spróbuj sprawić, by dom był miejscem spokoju i porządku, gdzie twój mąż będzie mógł odświeżyć ciało i umysł.
 13. Nie witaj go narzekaniem i problemami.
 14. Spraw, by było mu wygodnie. Zaproponuj, by usiadł w wygodnym fotelu lub by położył się w sypialni. Przygotuj mu coś chłodnego lub ciepłego do picia.
 15. Ułóż dla niego poduszki i zaproponuj, że zdejmiesz mu buty. Mów cichym, kojącymi miłym głosem.
 16. Nie podawaj w wątpliwości tego, co robi, nie podważaj jego sądów. Pamiętaj, to on jest panem domu i zawsze rządzi sprawiedliwie. Nie masz prawa tego kwestionować.
 17. Dobra żona zawsze zna swoje miejsce.

Na szczęście mamy XXI wiek. Czasy się zmieniły. Kobieta teraz nie jest już kura domową i nie musi być na każde skinienie męża. Obiad, obiadem. Praca-zależy kto, gdzie pracuje, nie każdy musi oglądać szarych ludzi w pracy. Jeżeli chodzi o sprzątnie to, ile można. Każda mama na pewno wie jak to jest. Posprząta wszystko jest zrobione na igiełkę a po pięciu minutach znowu to samo. Ja to bym nie mogła rozpalić ognia w kominku, ponieważ go nie mamy, ale ani ja ani mój mąż nie twierdzimy, że nie ma on komfortu. I ani ty ani dzieci nie musicie być przygotowane na picuś glancuś. Jak masz słabszy dzień to nic nie szkodzi. Uwierz mąż się nie obrazi. A wtedy poczuje że nie nosisz przed nim maski. Wie że czujesz się przy nim naturalnie. Owszem nie zawsze musisz wyglądać jak „lump”. Zakładając że jesteś w domu z dziećmi cały czas zdążysz wszystko zrobić, ale jeżeli nie i on wróci do domu to przecież głowy Ci nie urwie. A dzieci do zachęcenia, żeby były cicho to temat rzeka. Jeżeli nie masz humoru to on wyczuje. Rozmowa działa w dwie strony. Ty możesz mówić pierwsza zarówno jak i on. A czy twój okres nie jest czasami napięty? Nie masz stresu, nerwów? Też na pewno chciałabyś wyjść, odpocząć mieć chwile spokoju. Oczywiście nie denerwuj się, gdy wychodzi sam, jeżeli to nie jest dzień w dzień. Ponarzekaj później nie od progu to fakt. Bo wieczór będziesz miała nerwowy. Buty mu zdejmij… (Absurd) No rób co uważasz, ale mój mąż by na takie coś nigdy sobie nie pozwolił. Przecież nie jesteśmy w niewoli. Jeżeli coś Ci się nie podoba, dlaczego masz milczeć. Co to znaczy Panem domu? Jesteście małżeństwem nie ma on jest wyżej a Ty niżej. Masz prawa. W końcu jest równouprawnienie. Dbasz o niego a on o Ciebie. Ale nie jak w roku 1955. Bo tu nie było mowy nic o kobiecie. Dlaczego? Bo kobieta nie miała nic do powiedzenia. Ale teraz patrząc z boku widzę, że dużo Panów docenia kobiety i traktuje je na równi.  I na całe szczęście.

Macie może porównania? Jak było dawniej? Kontrowersyjny temat.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *